Jedna z możliwych przyczyn uciążliwych migren

Czy zdarza Ci się, że wypicie lampki czerwonego wina, zjedzenie pizzy lub potrawy z tuńczykiem wywołują u Ciebie silne migreny bądź duszności? Czy po zjedzeniu łatwostrawnego posiłku miewasz bóle i wzdęcia brzucha? Czy na co dzień towarzyszą Ci wodnisty katar i częsty kaszel?
Jeśli masz część z tych objawów – a może wszystkie – przyczyną może być nietolerancja pokarmowa, a dokładnie nietolerancja histaminy…


Zacznijmy od tego czym właściwie jest histamina?
Histamina należy do amin biogennych syntetyzowanych z aminokwasu histydyny i w odpowiednich ilościach jest nam niezbędna do życia, gdyż spełnia wiele ważnych funkcji w naszym organizmie, między innymi:
• pobudza produkcję soku żołądkowego,
• odgrywa istotna rolę w przewodzeniu impulsów w układzie nerwowym
• ma wpływ na perystaltykę jelit
• w czasie reakcji organizmu na alergeny jest gwałtownie uwalniana do krwi
• steruje łaknieniem
• ma wpływ na rytm snu i czuwania.

Jednak nadmiar histaminy jest szkodliwy. Jako jeden z najsilniejszych mediatorów stanu zapalnego produkowanych przez organizm, histamina odgrywa istotna rolę w nietolerancji na leki. Jej nadmiar może wywoływać łagodne objawy np. świąd skóry, ból brzucha, wodnisty katar czy kaszel, poprzez cięższe objawy– jakimi są np. bardzo silne migreny, zaburzenia rytmu serca, dolegliwości ze strony układu oddechowego (np. astma oskrzelowa) – a w przypadkach silnego zatrucia krwi histaminą może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego – i śmierci.

Tak naprawdę to nie sama histamina jest groźna, a raczej brak odpowiednich mechanizmów obniżających jej poziom we krwi. Organizm osób cierpiących na nietolerancję histaminy nie wytwarza (lub produkuje za mało) enzymu rozkładającego histaminę- diaminooksydazy (DAO), kiedy to zdrowy organizm właśnie dzięki DAO poradzi sobie z nadmiarem histaminy w organizmie.

W jaki sposób rozpoznać nietolerancję histaminy?
Gdy zauważysz u siebie lub kogoś z bliskich te niepokojące objawy opisane w pierwszym akapicie, musisz wziąć pod uwagę, ze to może być właśnie nietolerancja histaminy. Warto zacząć dokładnie obserwować swój organizm – jak zachowuje się po spożyciu pokarmów bogatych w histaminę lub czy po ich całkowitym wykluczeniu z diety objawy nietolerancji ustępują. Dla ułatwienia obserwacji warto prowadzić dziennik spożywanych przez siebie pokarmów.
Istnieje również laboratoryjna metoda diagnozy , którą jest badanie krwi. Podczas takiego badania, lekarz określi aktywność enzymu DAO – co będzie świadczyło o tym, czy organizm jest w stanie w wystarczającym stopniu rozkładać histaminę. Dodatkowo bada się również stężenie histaminy (jednak gdy chory wdrożył już postępowanie dietetyczne- to badanie może nie dać nam jednoznacznego wyniku).

Jak się leczy nietolerancję histaminy?
Podstawą leczenia jest dietoterapia – dieta eliminacyjna, a dokładnie dieta antyhistaminowa. Chory powinien uważać również na niektóre leki –często ich ubocznym skutkiem jest dodatkowe hamowanie działania enzymu DAO. Istnieje możliwość przyjmowania leków przeciwhistaminowych – wskazane jest to wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, nie zalecane jest wprowadzanie ich do codziennej diety.
Nie powinniśmy bagatelizować objawów nietolerancji pokarmowych, gdyż te, nieleczone mogą nieść za sobą poważne konsekwencje zdrowotne.

Maja Kotkowska – dietetyk stażystka
mgr inż. Kalina Gogała – dietetyk

Bibliografia:
Steigenberger H. Dieta antyhistaminowa. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.

Inne artykuły


Kilka trików na przyspieszenia tempa twojego metabolizmu


Zwiększenie przemiany materii można osiągnąć przy pomocy niewielkich zmian w sposobie odżywiania i stylu życia...
czytaj więcej ►

Kontakt z dietetykiem - Telefon